Bringás Vándortábor 2025

BAKSAYS KERÉKPÁROS VÁNDORTÁBOR 2025. július 11 – 17.
(péntektől - csütörtökig 7 nap / 6 éj)

A Kerékpáros Vándortábor Programot a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) koordinálja, ehhez csatlakozva szervezünk iskolánk diákjai számára is tábort. A diákok előre megtervezett és biztonságos útvonalakon kerékpározhatnak iskolánk pedagógusainak kíséretében, emellett szervezett és ajánlott kulturális és természetismereti, valamint élményprogramokon vehetnek részt.

 

Jelentkezők köre: A 12. életévüket a tábor kezdetéig betöltő, felső tagozatos és gimnazista diákjaink. Az is jelentkezhet a táborba, akinek nincs kerékpárja, vagy annak állapota nem megfelelő. A kerékpáros vándortáborban mindenki számára jó minőségű kerékpárt, sisakot, láthatósági mellényt, hazavihető kulacsot biztosítanak, és szervizről, pótalkatrészekről gondoskodnak, hogy az élményt ne gátolja technikai akadály.

Jelentkezés módja: Jelentkezni lehet a könyvtárban Anita néninél.

Határidő: 2025. 02. 10. hétfő, 15 óra. A jelentkezés feltétele 15 000 Ft előleg befizetése. A táborozók listájának kialakításánál a jelentkezés sorrendje is számít! A tábor teljesítéséhez szükséges a jó fizikai felkészültség!

Az útvonal: Az útvonal úgy lett tervezve, hogy biztonságos és kiépített kerékpárutakon lehessen haladni, vagy, ahol ez nincs, ott kifejezetten kis forgalmú utakon vagy kerékpározható földutakon, töltéseken lehet tekerni. A MAKETUSZ által biztosított kerékpáros túrakísérő az útvonalat jól ismeri. A megtett út hossza naponta változik, 20-70 km közötti. A terv összeállításánál arra figyeltek, hogy 12-18 éves korosztály számára is teljesíthető távolságok legyenek, a tábor egésze fizikailag ne legyen megerőltető.

Tudod-e, hogy hol van a Zselic? Az erdőország, ahol az ezüsthárs uralkodik és a csodabogyó tenyészik, ahol egykoron komoly betyárélet zajlott. A zselici erdőségben zakatoló csühögő, a Biedermannok öröksége, Zrínyi Miklós legendája vár ezen a vidéken, ahol körbekerekezheted a Desedát, a 2022-es év kerékpárútján és megismerheted ennek a csodás tájnak a múltját és jelenét. Vajon az erdők vannak Somogyban, vagy Somogy az erdőkben? Nem könnyű eldönteni, hiszen, ha itt az erdőbe betévedünk, lehet menni úgy egy napot is, hogy az ember nem találkozik senki emberfiával-mondogatták az öregek.

 

Részvételi díj és szolgáltatások

Részvételi díj kb. 55.000.- Ft/fő, ami tartalmazza

  • az oda-vissza (Kunszentmiklós – Szentlőrinc) utazás díját;
  • napi háromszori étkezési ellátást a táborozás ideje alatt (első nap vacsora, utolsó nap reggeli);
  • a szállás díját 6 éjszakára;
  • a kulturális, természetismereti és élményprogramok díját;
  • kerékpár, sisak, láthatósági mellény és kulacs biztosítását;
  • orvosi ügyeletet;
  • és egy kerékpáros túrakísérőt, amelyet a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség biztosít.

A tervezett program

1. nap: Üdv a Zselicben! (13 km)

Szentlőrinc-Királyegyháza-Szentlőrinc

Első nap Szentlőrincre érkezünk, mely komoly szerepet tölt be közlekedési csomópontként a régióban. Ha innen észak felé visz az utunk, a táj dimbes-dombos jellegéből már látható, hogy bizony, a Zselicben járunk.

A szállás elfoglalását követően a kerékpárok kiosztásával és beállításával kezdünk, majd nyeregbe pattanunk. Bemelegítésként teszünk egy kört a városban, elkerekezünk a Városháza, egykori uradalmi kastély impozáns épülete előtt és meglátogatjuk a Brantner- Koncz Emlékházat, ahol a 19.-20. század fordulójának polgári lakáskultúrájával ismerkedünk meg. Kitekerünk Királyegyházára, hogy gyakoroljuk a kerékpárok kezelését és a csoportban tekerést. A szentlőrinci szállásunk szomszédságában lévő szabadidőparkban lehetőség van még egy kis focira, mozgásra, hogy biztosan jól essen a vacsora.

Programok: Brantner-Koncz Emlékház, Városháza, Királyegyháza

Szállás: Szentlőrinci Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola osztálytermeiben

Szentlőrinc – Bőszénfa

Ezen a napon már belevetjük magunkat a Zselic rengetegébe, Bükkösdre érve az erdő felé vesszük az irányt, majd Nagymátéig egy hosszú emelkedőn felfelé kapaszkodunk. Itt, a Vadászház melletti vadaskertben él Laci, a vaddisznó. Az épületet körülölelő arborétumban, a Kelet-Zselic legszebb pontján, egy rövid tanösvény várja az érdeklődőket. Nem messze innen található a Zselic legmagasabb csúcsa, a Hollófészek (358 m), ahol egy kilenc emeletes kilátó épült 2023-ban. A legfelső szinten, 381 méteres tengerszint feletti magasságból, tiszta időben a Badacsonyt vagy a Papuk-hegység vonulatait is látni lehet. A kilátóhoz egy rövid gyalogtúra vezet (2,5 km). A pihenőt követően murvás, majd földes úton Ibafára érünk. Ki ne ismerné a híres nyelvtörőt, mely szerint az „Ibafai papnak fapipája van…”. Az IbafaiPipamúzeum megújult, interakv kiállítása kiegészítő, fakultatív programlehetőség. Almamelléken már várja a csapatot a Zselici Csühögő, a vonatozás előtt megtekintjük a Biedermannok Öröksége címet viselő interaktív kiállítást a Vasútállomás felújított épületében. A környék egykoron legnagyobb birtokosai, a Biedermann család hozta létre azt a kisvasúti vonalat, melyen ma a Zselici Csühögő közlekedik Almamellék és Sasrét között. A kerékpárokat felpakoljuk a kisvonatra, majd a sasréti erdőkben gyönyörködve, a vadaskertek szomszédságában, a vonat békés zakatolását hallgatva megérkezünk Sasrétre, ahol a Biedermannok egykor vadászházat építtettek. (Figyelem! Eső esetén az IbafaiPipamúzeum kimarad a programból a földesút járhatatlansága miatt, ekkor Nagymáté után Szágy érintésével érkezünk meg Sasrétre, és a Csühögővel jutunk át Almamellékre, majd vissza, +2,5 km a kerülő). Napunk utolsó állomása és egyben szállásunk helyszíne Bőszénfa lesz.

Programok: Nagymáté Tanösvény, Hollófészek kilátó, Zselici Csühögő, Almamellék- Biedermannok Öröksége Kiállítás

Szállás: Bőszénfa – Diákszálló

Bőszénfa – Patca

A reggelit követően meglátogatjuk a Bőszénfai Szarvasfarmot, ahol nem csak szarvasokkal, de számtalan nagyvaddal és háziállattal is találkozhatunk, szó szerint testközelben. Miután bringára pattantunk, a Surján patak völgyébe visz az utunk, majd visszakanyarodunk Simonfa irányába, hogy a Zselic nyugati részével is megismerkedjünk. A Zselic jelentős része erdővel borított terület, a napunk nagy részében erdőben kerekezünk. Miután átkelünk a 67-es úton, elindulunk az erdő mélye felé, ahol egyre inkább egy mesebeli táj képe rajzolódik ki a szemünk előtt. Hamarosan a Ropolyi tóhoz érünk, ahol a vizes élőhelyek állatairól és növényeiről tudhatunk meg többet. A tó mellett, az erdőben lelhetünk rá a Dugás kútra, a szokatlan nevű forrást gyalogosan közelíthetjük meg (2 km). A Ropolyi tó után egy emelkedőt leküzdve jutunk el a Zselici Csillagparkhoz (fakultatív program), mely 2009-ben elnyerte a Nemzetközi Csillagoségbolt-Park címet. Hazánk legnagyobb, fából épült kilátója a Zselic második legmagasabb pontján, a csillagpark szomszédságában található, egészen pontosan 125 lépcsőfokot kell megmásznunk azért, hogy egy gyönyörű 360 fokos zselici panoráma táruljon a szemünk elé. Kardosfa után már szépen ereszkedünk lefelé, hogy elérjük napunk végállomását. Patca előtt teszünk egy kitérőt Szilvásszentmárton felé, ahol a levendulával szegélyezett tópart és a Református Templom igazán szép látványt nyújt. Patcán található a Katica Tanya Élményközpont, egy gyerek paradicsom. Az élményközpont használata nincs benne a programban, hiszen az egész napos tekerés után erre kevés idő jut, eső esetén kínál fakultatív lehetőséget a program iránt érdeklődőknek 

Programok: Bőszénfai Szarvasfarm, Ropolyi pihenőhely, Dugás kút, Zselici Csillagpark- kilátó, Szilvásszentmárton- Református Templom. 

Szállás: Katica Tanya Élményközpont faházaiban (esetenként turistaházban) 

Patca – Kaposmérő

Elkél a bőséges reggeli, mert igazán változatos nap elé nézünk. Felkapaszkodunk Szenna felé, majd letesszük hűsölni a kerékpárokat, hogy meglátogassuk a Szennai Skanzent, ahol a Zselic népi építészetével, gazdag tárgyi és szellemi örökségével ismerkedhetünk meg. Egy élő szabadtéri múzeumról beszélünk, falu a faluban, Somogy megye egyik legszebb műemlékével, a kazettás mennyezetű református templommal. A kulturális felfrissülés után átkerekezünk Kaposváron, hogy megismerkedjünk a 2022-es év kerékpárútjával, mely a Deseda-tó körül, 15 km hosszan fut. A tó sokak kedvelt üdülőhelye, hűs habjai nyáron igazi felüdülést nyújtanak, amiben mi is megmártózunk, hogy a kerekezés fáradalmait kipihenjük. A strand mellett található tanösvény a tó élővilágát mutatja be. Hűvös idő esetén, fürdőzés helyett, javasoljuk a Fekete István Látogatóközpont meglátogatását (fakultatív program). A Deseda kilátóból remek kilátás nyílik a vidékre. Ezen a napon a szállásunk Kaposmérőn lesz. A település határában egy Bölényfarmot is útba ejtünk, a csorda egy 13,5 hektáros területen él.

Programok: Szennai Skanzen, 2022-es Év Kerékpárútja a Deseda-tó körül, Deseda kilátó, Kaposmérő-Bölényfarm

Szállás: Kaposmérő – Faluház termében

Kaposmérő – Vásárosbéc

Ezen a napon a Zselic nyugati részén kerekezünk, páratlan panoráma, fürdőzés, népművészet is színesíti a napunkat. Kaposmérőt elhagyva Kassai Lajos lovasíjász központja mellett visz utunk, majd tovább Bárdudvarnok felé. Itt egy festői völgybe érkezünk, ahol a Petörkei- tó hűs habjai várják azokat, akik már délelőtt szeretnének egyet csobbanni. A települést elhagyva, a Bányai tavak mentén elhaladva mesés vidék tárul a szemünk elé, a Zselic talán itt mutatja a legszebb arcát. Ahogy egyre beljebb merészkedünk az erdőbe, szép emelkedőt kell leküzdenünk. Pihenünk egyet a Dennai erdőben található Feneketlen tónál. A monda szerint egykoron a tóba süllyedt egy egész szekér, ökreivel együtt, innen a neve. Az utunkat szegélyező erdők kihalt települések nyomait őrzik. Hamarosan a Csárdahelyi pihenőhöz érünk, itt áll a szennai Zóka Peti Lidi néni háza alapján létrehozott pihenő, mely jól példázza a táj építészeti stílusát, a területre egykor jellemző talpas-favázas építkezést, de a zselici betyárokról is megtudunk ezt-azt. Majd dél felé fordulunk és átkerekezünk az erdőn, hátha találkozunk a Zselicben bőségesen tenyésző csodabogyóval. Kishárságyra érve kihalt kastély, egykori iskolakápolna mellett haladunk el. A somogyhárságyi szőlőhegyen magasodó kilátó után megkereshetjük a híres fafaragó művész id. Kapoli Antal sírját, vagy lesétálhatunk az ösvényen a templomig. Mai napunk végére érkezünk meg Vásárosbécre, erre az eldugott kis zselici településre.

Programok: Petörkei-tó, Csárdahelyi pihenő (Lidi néni háza), Somogyhárságy-kilátó

Szállás: Vásárosbéc

Vásárosbéc – Szigetvár

Szállásadóink vendégszeretét az útravaló csomagunkban is magunkkal visszük. Ezen a napon a Zselic dombjai ugyan már szelídülnek, de messze ellátni erről a vidékről. Ahogy a dombokat a hátunk mögött hagyjuk, úgy tárul fel előttünk Szigetvár, a leghősiesebb város, ahol Zrínyi Miklós maroknyi csapatával hősiesen helytállt egykor a török túlerővel szemben. A hősökre is ráfér egy kis pihenés, így megállunk Patapoklosiban, hogy Református Templomának festett fakazettáit megcsodáljuk. Szigetvárra érve, a Zrínyi Vár új interaktív kiállítása modern eszközökkel repít a múltba, majd a Török-ház ad lehetőséget további ismeretek begyűjtésére. A szállás elfoglalása és a kerékpárok rendbetétele után Szigetvár több élményt is tartogat még nekünk erre a napra. A kulturális merülés után jöjjön egy kis frissítő csobbanás is a Szigetvári Gyógyfürdőben.

Programok: Patapoklosi Református Templom, Zrínyi vár- Megállítani Szulejmánt interaktív kiállítás, Török ház, séta Szigetvár belvárosában, Szigetvári Gyógyfürdő

Szállás: Szigetvári Kemping – Kulcsosház

A reggelit követően búcsúzunk Szigetvártól. Ezen a napon már nem lesznek dombok, síkon tekerünk Szentlőrincig. Búcsút intünk a bringáknak, megbeszéljük az élményeket, majd lesétálunk a vasútállomásra. Viszlát Zselic!

Fakultatív program: Szentegáti Biedermann Kápolna

Az útvonal térképen

Korábbi táboraink

A https://bringa.bsrg.hu honlapunkon képek, videók tekinthetők meg kedvcsinálónak.